I dha fitoren skuadrës së tij, futbollisi spanjoll shënoi në të njëjtin stadium si i ati 33 vjet më parë

Pinterest LinkedIn Tumblr +

Futbollisti spanjoll, Mikel Merino, tha se e priste një ndeshje të vështirë ndaj Gjermanisë në çerekfinale të Kampionatit Evropian dhe se ekipi i tij e tregoi se mund të fitojë pas kohës shtesë.

Ditën e djeshme, Spanja mposhti Gjermaninë me rezultat 2:1 pas kohës shtesë dhe kaloi në avantazh në minutën e 52-të me golin e Dani Olmo. Wirtz barazoi në minutën e 89-të dhe fitoi kohën shtesë dhe Mikel Merino ia solli fitoren Spanjës me gol në minutën e 119-të, me pasimin e Olmos.

“Ne e prisnim një lojë të tillë, pasi luajtëm kundër një prej skuadrave më të mira në botë. Kjo mund të ishte lehtësisht finale dhe sigurisht që loja u luajt në atë mënyrë. Kjo ishte një lojë e skuadrave elitare dhe ne treguam se ne kemi një ekip të madh”, tha Merino pas ndeshjes në Shtutgart.

Merino, në fakt, shënoi një gol në të njëjtin stadium ku i ati, Angel Merino, ishte shënues 33 vjet më parë, kur shënoi me fanellën e Osasuna në ndeshjen e atëhershme të Kupës UEFA kundër Stuttgartit. /vizionplus.tv